Pierwszy taki Atlas Samochodowy
“Polska rzeczpospolita samochodowa. Geografia samochodów osobowych w Polsce” pod redakcją Tadeusza Stryjakiewicza i Bartłomieja Kołsuta.
Bogucki Wydawnictwo Naukowe
Poznań 2024
ISBN 978-83-7986-501-7
443 strony A4, twarda oprawa
Książka jest pracą zbiorową pod redakcją Tadeusza Stryjakiewicza i Bartłomieja Kołsuta i została napisana przez zespół autorów związanych z Zakładem Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w składzie (w kolejności alfabetycznej): Jakub Domagalski, Bartosz Doszczeczko, Wojciech Dyba, Bartłomiej Kołsut, Robert Kudłak, Michał Męczyński, Bartosz Stępiński i Tadeusz Stryjakiewicz. Jest to pierwsza tego typu publikacja w Polsce – stanowi połączenie atlasu geograficznego i wiarygodnego źródła informacji z licznymi ciekawostkami dotyczącymi przemian, które zachodziły na rynku samochodowym w okresie transformacji systemowej i po akcesji naszego kraju do Unii Europejskiej. Jest ona formą popularyzacji wyników badań prowadzonych w ramach dwóch projektów naukowych, a w szczególności projektu pt. „Wymiar przestrzenny (r)ewolucji na rynku samochodowym w Polsce”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki, a kierowanego przez prof. Tadeusza Stryjakiewicza. Adresowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców: użytkowników samochodów i hobbystów motoryzacji, nauczycieli, uczniów i studentów, a także profesjonalistów zajmujących się sektorem motoryzacyjnym (np. analitycy i eksperci, sprzedawcy i dealerzy, mechanicy i diagności samochodowi). Publikację objęły swoim patronatem: Komitet Nauk Geograficznych PAN, Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Polskie Towarzystwo Geograficzne oraz Grupa Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Książka została wydana w bardzo atrakcyjnej szacie graficznej (zawiera 115 map, 100 grafik, 350 fotografii i 80 ciekawostek motoryzacyjnych).
Znaleźć w niej można m. in. odpowiedź na pytania:
- jak wygląda polski rynek samochodów osobowych na tle innych państw?
- jaki jest poziom motoryzacji i średni wiek użytkowanych samochodów w różnych regionach naszego kraju?
- jak zmieniały się proporcje między liczbą rejestrowanych samochodów nowych i używanych?
- jakie rodzaje paliwa są wykorzystywane jako źródło napędu w samochodach jeżdżących po polskich drogach?
- które marki samochodów są najpopularniejsze w poszczególnych regionach i jak zmieniała się ta popularność?
- jaka jest przyszłość rynku samochodów osobowych?
Premiera książki miała miejsce dnia 5 kwietnia 2024 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach Poznań Motor Show oraz Targów Techniki Motoryzacyjnej.
Sprzedaż na Allegro i promocję naszej książki prowadzi zaprzyjaźniona firma AbreSolutions Aleksander Bejma. Zachęcamy do zakupów Klientów indywidualnych, Szkoły, Instytucje, Biblioteki, Firmy.
Na każdy zakup wystawiana jest faktura (bez VAT).
Od Autorów
Gdy w 2016 roku zaczynaliśmy naszą przygodę z rynkiem motoryzacyjnym w Polsce, wiedzieliśmy, że będzie to ciekawa przygoda. Nikt z nas nie spodziewał się jednak jak głęboko nas ten temat wciągnie. Wszystko zaczęło się od współpracy z Volkswagen Group Polska, dla której opracowaliśmy prognozę popytu na nowe samochody oraz analizę dostępności punktów sieci dealerskiej. Niedługo po tym projekcie okazało się, że recenzenci Narodowego Centrum Nauki pozytywnie zaopiniowali nasz grant dotyczący rewolucji na polskim rynku samochodowym. Stało się pewne, że przynajmniej kilka najbliższych lat poświęcimy na zgłębianiu problemów polskiej motoryzacji. Dostęp do milionów rekordów danych z CEPiKu, ich weryfikacja i analiza wymagały wielomiesięcznej pracy. Ale było warto! Finał projektu naukowego okazał się dużym sukcesem. Nasze wyniki opublikowało w formie książki jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych na świecie – Routledge, Taylor & Francis Group. Na tym jednak nie skończyliśmy. Postanowiliśmy bowiem “przetłumaczyć” nasze prace badawcze na język popularnonaukowy, atrakcyjny dla polskiego czytelnika i uzupełniony licznymi grafikami i zdjęciami. Dzięki temu, po ponad 1,5-rocznej, żmudnej pracy całego zespołu powstała książka Polska Rzeczpospolita Samochodowa. Geografia samochodów osobowych w Polsce. Książka dostępna dla każdego fana motoryzacji i pasjonata geografii. Choć coś dla siebie znajdzie tu każdy, kto lubi zarówno historię, jak i poznawać różne ciekawostki.
Życzymy udanej lektury!
Recenzje Atlasu
„Publikacja jest unikalnym połączeniem opracowania naukowego , atlasu oraz materiału popularnego dla szerszego kręgu odbiorców. Ma też znaczną wartość aplikacyjną, a także dydaktyczną. Integracja tych funkcji była znaczącym wyzwaniem.(…) Autorom udało się mu sprostać. Można nawet uznać, że właśnie umiejętne połączenie kilku wymiarów świadczy o szczególnej wartości powstałego opracowania. Książka jest modelowym przykładem spopularyzowania wiedzy powstałej na gruncie pogłębionych studiów naukowych w ramach projektu badawczego. Tego typu popularyzacja wyników grantu należy w polskich warunkach do rzadkości.” Z recenzji Prof. dra hab. Tomasza Komornickiego
Wybrane strony z Polskiej Rzeczpospolitej Samochodowej
Zespół Autorski
Prof. dr hab. Tadeusz Stryjakiewicz
redaktor publikacji i autor
Zobacz profil na stronie Uczelni
Profesor w Zakładzie Geografii Ekonomicznej UAM, kierownik wielu międzynarodowych i krajowych projektów badawczych dotyczących geografii ekonomicznej, Stypendysta Fundacji Volkswagena i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Specjalista w zakresie przemian polskiej gospodarki w okresie transformacji systemowej
Dr Bartłomiej Kołsut
redaktor publikacji i autor
Zobacz profil na stronie Uczelni
Adiunkt w Zakładzie Geografii Ekonomicznej UAM, wykonawca w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych z zakresu geografii ekonomicznej. Specjalista w zakresie czynników rozwoju lokalnego i regionalnego, współpracy międzyorganizacyjnej, metodologii badań społecznych i GIS.
Inż. Jakub Domagalski
autor
Student gospodarki przestrzennej magisterskiej. Pasjonat motoryzacji, a jednocześnie miłośnik kolei i transportu publicznego. Jego główne zainteresowania to transport, ochrona zdrowia oraz energetyka. Jest autorem nagrodzonej pracy inżynierskiej dotyczącej dostępności publicznego transportu zbiorowego w Pradze
Mgr inż. Bartosz Doszczeczko
autor
Zobacz profil na stronie Uczelni
Student gospodarki przestrzennej magisterskiej oraz pracownik Zakładu Geografii Ekonomicznej UAM. Jego główne zainteresowania to transport i ekonometria przestrzenna, a tematem nagrodzonej pracy inżynierskiej był system rowerów publicznych w Poznaniu.
Dr inż. Wojciech Dyba
autor
Zobacz profil na stronie Uczelni
Adiunkt w Zakładzie Geografii Ekonomicznej UAM, stypendysta Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (stypendium na Uniwersytecie Padewskim), w pracy naukowej zajmuje się klastrami gospodarczymi, innowacyjnością, rozwojem regionalnym i lokalnym.
Prof. Robert Kudłak
autor
Zobacz profil na stronie Uczelni
Profesor UAM, kierownik Zakładu Geografii Ekonomicznej. Kierownik i uczestnik projektów badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W latach 2010-2014 pracownik naukowy na Vienna University of Economics and Business (Austria). Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autor publikacji w takich czasopismach, jak Long Range Planning, Ecological Economics, Journal of Cleaner Production, European Planning Studies.
Prof. Michał Męczyński
autor
Zobacz profil na stronie Uczelni
Profesor UAM. Kierownik i uczestnik krajowych i międzynarodowych projektów badawczych. Stypendysta m.in. programu Europa Fellows, Erasmus na Uniwersytecie w Portsmouth, Uniwersytecie w Kilonii. Specjalista w zakresie przestrzennego wymiaru innowacyjności, rozwoju sektora kreatywnego i gospodarki obiegu zamkniętego.
Dr Bartosz Stępiński
autor
Zobacz profil na stronie Uczelni
Adiunkt w Zakładzie Geografii Ekonomicznej UAM. W latach 2014-2022 pracownik jednej poznańskich z firm zajmujących się badaniami rynku. Posiada doświadczenie w realizacji wielu projektów badawczych na zlecenie firm branży automotive. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na tematyce rozwoju regionalnego i polityki regionalnej oraz wykorzystania metod ilościowych w badaniach społecznych.
Jak kupić książkę „Polska Rzeczpospolita Samochodowa”?
Książkę można zakupić bezpośrednio na portalu Allegro pod adresem: https://allegro.pl/oferta/polska-rzeczpospolita-samochodowa-geografia-samochodow-osobowych-w-polsce-15656688378
W sprawach zakupu poza portalem Allegro zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 883536766 lub adresem e-mail moto@amu.edu.pl
Zachęcamy do zakupu Firmy, Instytucje, Biblioteki Gminne i Szkolne.
Na każdy zakup wystawiamy fakturę (bez VAT).